Pn - Pt  10:00 - 18:00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

masz pytanie
zadzwoń

512 221 477

Jak długo można korzystać z koncentratora tlenu?

Koncentrator tlenowy służy do podawania tlenu osobom cierpiącym na niewydolność oddechową. Urządzenie to pobiera powietrze z otoczenia, a następnie filtruje je, nawilża i absorbuje azot, dostarczając do organizmu pacjenta tlen o wysokim stężeniu. Ze względu na niewymagającą obsługę koncentratory poza placówkami medycznymi stosuje się również w domach prywatnych. Tego typu urządzenia można kupić lub wypożyczyć w sklepach medycznych. W jakich przypadkach się z nich korzysta i jak długo można ich używać?

Wskazania do stosowania koncentratora tlenu

Oferowane w naszym sklepie medycznym w Olkuszu koncentratory tlenu stosuje się głównie w przypadku chorób układu oddechowego. Najczęściej lekarz wskazuje na konieczność korzystania z takiego urządzenia w razie:

  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
  • mukowiscydozy,
  • zwłóknienia płuc,
  • astmy oskrzelowej,
  • rozedmy płucnej,
  • przewlekłego zapalenia oskrzeli,
  • śródmiąższowego zapalenia płuc.

Zdarza się jednak i tak, że generator tlenu bywa zalecany przy niewydolności układu krążenia, zapaleniu mięśnia sercowego, nowotworach oraz dusznościach o podłożu psychosomatycznym.

Ile czasu może trwać natlenianie pacjenta przy użyciu koncentratora?

Z koncentratora tlenu w każdym przypadku należy korzystać zgodnie z zaleceniami lekarza. Czas trwania tlenoterapii zależy przede wszystkim od specyfiki choroby oraz aktualnego stanu zdrowia chorego. Zwykle z urządzeń tego typu korzysta się przez kilka godzin dziennie. Przykładowo u osób, które zmagają się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, natlenianie powinno trwać przez minimum 12 godzin dziennie. W niektórych przypadkach tlen podaje się przez całą dobę, nawet podczas snu chorego. Nie ma przy tym żadnych przeciwwskazań, by koncentrator tlenu pracował bez przerwy przez 24 h.