Pn - Pt  10:00 - 18:00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

masz pytanie
zadzwoń

512 221 477

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego?

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny może znacznie przyspieszyć proces powrotu do zdrowia oraz poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami. Jednak jego zakup często wiąże się z wysokimi kosztami, których nie każdy jest w stanie samodzielnie pokryć. W Polsce istnieje wiele możliwości uzyskania dofinansowania na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy ma prawo do takiego wsparcia – często decydują o tym kryteria dochodowe czy też stopień niepełnosprawności.

Gdzie szukać informacji o możliwościach dofinansowania?

Aby dowiedzieć się więcej na temat dostępnych form wsparcia finansowego na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, warto zacząć od odwiedzenia najbliższego miejskiego lub powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (CPR) lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Tam uzyskamy informacje o możliwościach ubiegania się o dofinansowanie oraz niezbędnych dokumentach.

Warto również sprawdzić oferty fundacji i organizacji pozarządowych, które często oferują wsparcie osobom z niepełnosprawnościami. Ponadto, warto śledzić ogłoszenia na stronach internetowych urzędów miast i gmin oraz na forach internetowych poświęconych tematyce rehabilitacji.

Jak przebiega proces uzyskiwania dofinansowania?

Proces ubiegania się o dofinansowanie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego może różnić się w zależności od instytucji, która udziela wsparcia. Jednak istnieje kilka podstawowych dokumentów, które należy przygotować. Przede wszystkim potrzebna jest opinia lekarska potwierdzająca konieczność korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego oraz stopień niepełnosprawności osoby ubiegającej się o dofinansowanie.

Ponadto, należy przedstawić kosztorys zakupu sprzętu oraz w przypadku niektórych form wsparcia – zaświadczenie o dochodach rodziny. Niezbędne może być również wypełnienie odpowiedniego wniosku oraz zgromadzenie innych dokumentów, takich jak kserokopia dowodu osobistego czy zaświadczenie o zameldowaniu.